Dá se věřit Bibli?

Slyšela jsem hodně narážek na to, že se Bibli nedá věřit, když jí napsali lidé. Ale vezmi si – věřil bys víc nějaké knize, co se někde zjevila, objevila? Skutečně by byla důvěryhodnější? Já myslím, že moc ne. Bůh to vymyslel dobře. On s lidmi komunikoval a byli spolu přáteli. A mnohé z nich pověřil, aby sepsali, co jim říká. Kdybys svého přítele pověřil, abys napsal někomu nějakou důležitou zprávu, byla by přece důvěryhodnější, než nějaký hromadně šířený hoax, který ani nevíš, odkud přišel, nebo nějaký drb… A my víme, kdo, kdy a kde dané knihy bible napsal. Já myslím, že je to tak lepší.

Někteří psali o svém vztahu k Bohu, písně,  básně, další zas proroctví, moudrosloví, někteří zas kroniky, dokonce i nadpřirozená zjevení. Je to knihovna o mnoha žánrech a je třeba ke každé knize podle toho tak i přistupovat. Každá kniha svědčí o Božím jednání a jeho vztahu k nám a díky této pestrosti i z mnoha úhlů. V Bibli nejsou chyby, neprotiřečí si. Na internetu jsem našla docela dost stránek, kde se různé „chyby“ rozebírají, ale víš – Bible je celá v jednom kontextu. Nejde píchnout někam prstem a říct – tady je to divný, tady to nepasuje. Když si Bibli trochu prolistuješ, zjistíš, že to vše dává smysl a zdánlivé chyby jsou jen místa, která jsou doplněna na místě jiném a obráceně – tohle moc dobře znám i z vlastní zkušenosti. Není to vymlouvání, ale naopak, více to svědčí o tom, že autor je jeden, protože ačkoliv Bibli napsalo spoustu lidí, nemůžeme nic vytrhnout a používat to samostatně. Takto vznikají pak různé sektářské názory a omyly.Vše je provázané. Nový zákon hodně odkazuje do Starého a ten starý zas prorocky mluví o tom, co se stane v budoucnu, tedy v zákoně Novém. No, prostě četba Bible je jedinečná, protože ať už jí otevřeš kdekoliv, tak nepřeskakuješ, ať už jí čteš po sté, vždycky promlouvá nově. Bůh k nám skrz ní mluví. Je to pro nás prostě tak jednoduché, představ si, že bychom museli všechny informace získávat jen nějakou hlubokou meditací, zkoumáním, nebo kdo ví čím ještě… To by pak byl zmatek! Takhle máme styčný bod, ve fyzické podobě, kterou si můžeme koupit v každém knihupectví, kterým si můžeme ověřit každou věc, jestli je správná, nebo špatná.

 

PŘEKLAD

Většina současných překladů vznikla pečlivým překladem a studiem těch nejstarších textů, jsou porovnávány i spolu navzájem, aby se vyloučily jakékoliv chyby a nepřesnosti.

 

MANIPULACE?

Mnozí si myslí, že Bibli napsali lidé proto, aby ostatní zmanipulovali. Ale já si myslím, že pak Bibli zřejmě nečetli, pokud tohle tvrdí. V minulosti možná byli lidé, kteří náboženství používali k manipulaci, ale tito lidé byli od učení Bible dost daleko.

 

HISTORICKÁ FAKTA

Zajímavé je třeba i to, že Bible Je v souladu se zkoumáním historie. Píše se tu o skutečných králích a královstvích, stavbách, ekonomických problémech, válkách, jsou tu podrobné geografické popisy, rodokmeny… Není to něco vymyšleného. Zvláštní je i to, že v Izraeli se nachází mnoho míst, které vědecky dokazují některé nadpřirozené události popisované v Bibli.

 

MŮŽE NÁM BIBLE NĚCO ŘÍCT V 21. STOLETÍ?

Mnozí říkají, že Bible je nemoderní, že nepíše o tom, tom a zase tamtom. Ale ve skutečnosti tu najdeš odpovědi prakticky na vše:) Jednou jsem takhle reagovala v jedné internetové diskuzi, kde nějaký člověk vyjmenoval aktuální problémy lidstva a že Bible je nanic, když se tam o tom nic nedozvíme. Ke všemu jsem mu něco našla. Proto i v podstránce nabízím ke stažení programy, které hledání v Bibli hodně usnadňují. Možná tu nenajdeš slovo evoluce, nebo globální oteplování, ale stejně se o těchto věcech z Bible můžeš něco dozvědět, nemluvě o vztazích, výchově dětí, sexu, jídle, práci, financích…

Pro to, aby ses o Bibli dozvěděl stručně to nejdůležitější, ti chci moc moc moc doporučit tuto knihu. Považuji ji za opravdu dobrou a není drahá. Myslím, že by si jí měl přečíst každý, kdo se chystá Bibli otevřít poprvé, v mnohém mu to pomůže.